www.kurpie.com.pl - AKTUALNOŚCI

Muzeum Kurpiowskie w Wachu - co nowego => Muzeum - ogólny => Wątek zaczęty przez: Zdzisław Bziukiewicz Listopad 01, 2011, 09:00:42Tytuł: Kurpie według Jarosława Kreta
Wiadomość wysłana przez: Zdzisław Bziukiewicz Listopad 01, 2011, 09:00:42
Kurpie według Kreta

W dniu 28.10.2011 r. do Muzeum Kurpiowskiego w Wachu zawitała ekipa TVP Info wraz z Jarosławem Kretem, by nagrać kolejny odcinek programu Polska według Kreta

Celem programu emitowanego co niedziela w TVP Info o godz. 9.00 jest prezentacja oryginalnych, ciekawych i godnych odwiedzin miejsc w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, iż właśnie Muzeum Kurpiowskie w Wachu zostało wybrane, by pokazać niezwykły urok Kurpiowszczyzny.

Do współudziału w nagraniu Zdzisław Bziukiewicz zaprosił zaprzyjaźniony Zespół Regionalno ? Folklorystyczny działający przy Zespole Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu. Dzieci i młodzież pod kierownictwem Janiny i Ryszarda Kaczyńskich oraz Pani dyrektor Teresy Wielechowskiej zaprezentowały kilka tańców, pieśni i melodii kurpiowskich, przy akompaniamencie p. Ryszarda Kaczyńskiego ( harmonia nicowa ). Pani Teresa Wielechowska pokazała i omówiła w bardzo ciekawy sposób strzyżenie wycinanek ? gwiazdy i leluj, zaś Pani Janina Kaczyńska zaprezentowała tkanie na krosnach tkackich.

Potem Pan Jarosław Kret udał się wraz z właścicielem muzeum Zdzisławem Bziukiewiczem do mieszczącej się nieopodal kopalni bursztynu, gdzie samodzielnie wykopał kilka bryłek tego kurpiowskiego złota. Dalszy proces obróbki bursztynu pokazał pięcioletni Pawełek Bziukiewicz, a jego tata o tym opowiadał.

Kurpie to nie tylko folklor i rękodzieło, ale także wspaniała kuchnia. Kurpiowskie specjały ( fafernuchy, rej bak, piwo kozicowe, łagodniał i inne ) przygotowała i o nich opowiedziała Laura Bziukiewicz. Wszystkie dania bardzo smakowały ekipie i Jarosławowi Kretowi.

Emisja programu planowana jest na 20 XI 2011 r.  w TVP Info o godzinie 9.00.

Zapraszamy.


Zdzisław Bziukiewicz
Muzeum Kurpiowskie w Wachu